galobasket

Όπως λέμε καλό μπάσκετ, όπως λέμε Γκάλης…

Η Ελλάδα στον ημιτελικό.

Posted by akilas στο 19 Σεπτεμβρίου 2009

Την πρόκρισή της στον ημιτελικό πήρε η Εθνική μας ομάδα καθώς στο κρίσιμο και σημαντικότερο παιχνίδι της στο Ευρωμπάσκετ νίκησε στην παράταση και σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι 76-74 την Τουρκία στον προημιτελικό της διοργάνωσης. Μπορούν να ειπωθούν πάρα πολλά πράγματα για το παιχνίδι αυτό αν και θα ήθελα να ξαναδω το παιχνίδι σε μαγνητοσκόπηση προκειμένου να εξάγω καλύτερα συμπεράσματα.

Ξεκινάω με το πρώτο ημίχρονο όπου η Ελληνική ομάδα επικράτησε κάτω από το καλάθι αφού σε κάποια στιγμή τα ριμπάουντ ήταν 22-4 και οι πόντοι από δεύτερες επιθέσεις κάπου στο 14-0 με 15-0.  Παρά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ βάλαμε μόλις 29 πόντους στο πρώτο ημίχρονο απόρροια των αρκετών λαθών και άστοχων σουτ. Οι Τούρκοι μετά το 22-4 στα ριμπάουντ ισορρόπησαν κάπως τη μάχη των ριμπάουντ αν και η εξισορρόπηση δεν έκανε τον Τάνιεβιτς στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι να ξέχάσει το πρόβλημα των ριμπάουντ σε συνάρτηση με τον Ασίκ.

Το δεύτερο ημίχρονο έκρυβε ανατροπές και δυνατές συγκινήσεις. Οι ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο με την Ελλάδα να έχει πάντα μικρό προβάδισμα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκινήσαμε καλά, πήραμε διαφορά 4 πόντων (50-46) αλλά εκεί οι Τούρκοι με ηγέτη τον Τούρκογλου και επιμέρους σκορ 10-2 πέρασαν με 4 πόντους μπροστά (52-56).  Η μεγιστη διαφορά υπερ της Τουρκίας έφτασε τους 6 πόντους 2,23 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα για να πάρουν εκεί τα «όπλα» τους οι Ζήσης – Πρίντεζης και να φέρουν το παιχνίδι στην παράταση. Πριν φτάσουμε στην παράταση μετά από το καλάθι του Αρσλάν με τη λήξη του αγώνα έμεναν 18 δευτερόλεπτα για την επίθεση των Τουρκων και προηγουμασταν 2 πόντους. Ο Γιόνας Καζλάουσκας επέλεξε να μην κάνει φάουλ και να παίξει καθαρή άμυνα. Έτσι έμεινε μετά από αλλαγές στα πικ εν ρολ αν δεν κάνω λάθος ο Φώτσης με τον Αρσλάν με τον Φώτση να έχει προσανατολισμό να μην σουτάρει τρίποντο ο Τούρκος. Αυτός ήταν και ο λόγος που πέρασε σχετικά εύκολα ο Αρσλάν τον Φώτση αλλά και οι υπόλοιποι δεν έδωσαν βοήθειες από το τρίποντο.

Στην παράταση ο Βασίλης Σπανούλης έκανε πράγματα και θαύματα οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα στην μεγάλη νίκη – πρόκριση. Στο τέλος της παράτασης πάλι  βρισκόμασταν μπροστά με 2 πόντους και επιλέξαμε να παίξουμε άμυνα στα 9 δευτερόλεπτα. Αυτή τη φορά ο Αρσλάν ξαναβρήκε τον Φώτση μπροστά του έπειτα από αλλαγή στο σκριν, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο που επιχείρησε.

Μπορούμε να αναφερθούμε σε πάρα πολλά στοιχεία του παιχνιδιού και ξεκινάω να το κάνω με τον γνωστό τρόπο:

• Βασίλης Σπανούλης: ο παίκτης του Παναθηναϊκου ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα καθώς στα κρίσιμα ήταν παρών. Με απίστευτα τρίποντα από τα 8 και 9 μέτρα ο Βασίλης έδειξε ότι θέλει και μπορεί να πάρει την ομάδα στις πλάτες του. Στην άμυνα όπως πάντα έδωσε και την ψυχή του, ασιστ έδωσε με το τσουβάλι συμπεριλαμβανομένων και αυτών που οι ψηλοί δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν. Ο Λαρισαίος έκανε επίσης πολλά λάθη συνεπεια της κούρασης και της επικέντρωσης των Τούρκων πάνω στα περάσματά του. Πρέπει βέβαια να επισημάνουμε ότι ο Βασίλης σε όλο το παιχνίδι έκανε κατάχρηση τρίπλας, κρατώντας πολύ τη μπάλα στα χέρια και μη δίνοντας έμφαση στην κυκλοφορία της μπάλας και στην ενεργοποίηση όλων των παικτών. Μετά όμως από μια μεγάλη νίκη με τέτοια εκτελεστική συνεισφορά από τον Σπανούλη μόνο συγχαρητήρια μπορείς να του δώσεις άσχετα αν ο Ζεράβιτσα θα φώναζε  (σελ 23-34 στο περιοδικό του ΣΕΠΚ)
  • Συγκλονιστικός ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης όχι τόσο για την επίθεση αλλά για την ομαδική του άμυνα. Πολύ καλός στις βοήθειες στους περιφερειακούς καθώς και στις αλλαγές όταν έμενε με περιφερειακούς δεν τα πήγε καθόλου άσχημα. Αν ο Σοφοκλής συνεχίσει να προσπαθεί σε προπονήσεις και αγώνες όπως το τελευταίο διάστημα, βελτιώσει την πάσα του έπειτα από νταμπλ τιμ και καταφέρει να σουτάρει από το φάουλ με ποσοστό γύρω στο 70% τότε μιλάμε για πυρηνικό όπλο. Σοφοκλή συνέχισε έτσι.
  • Εκνευρίζομαι σε απίθανο βαθμό με τη συνεχή αγωνία των δημοσιογράφων της ΕΤ να ωραιοποιούν καταστάσεις ή καλύτερα να τονίζουν διατητικές καταστάσεις εις βάρος μας και να κάνουν γαργάρα αντίστοιχες εις βάρος άλλων ομάδων. Όλοι τόνιζαν ότι οι Τούρκοι δεν δικαιούνται δια να ομιλούν καθώς και ότι οι διατητές δεν μας έδωσαν αυτό, δεν μας έδωσαν εκείνο….Υπήρχαν όντως αρκετές φάσεις λάθος και από τις δύο πλευρές αλλά με την ΕΛΛΕΙΨΗ ΡΙΠΛΕΪ δεν μπορόύμε να διαμορφώσουμε ακριβή εικόνα. Εδώ δεν έδιναν ριπλέι για φάσεις σημαντικότατες οι Πολωνοί. Τραγική κάλυψη από μπασκετική σκοπιά. Οι Τούρκοι υπέπεσαν σε 27 φάουλ στον αγώνα, έναντι 17 της δικής μας ομάδας. Είναι λογικό να έχουν περισσότερα φάουλ οι Τούρκοι καθώς είναι πιο σκληρή ομάδα και ειδικά ο Σοφοκλής τους φόρτωσε αρκετά. Είμαι σίγουρος ότι αν οι η Ελλάδα φοραγε τα κόκκινα χθες οι Έλληνες δημοσιογράφοι θα μίλαγαν για διαιτητικό σπρώξιμο των αντιπάλων και για κριτήρια διαφορετικά στο σφύριγμα των φάουλ Θα το στοιχειθετούσαν κιόλας με τις 35 βολές έναντι 13, τα 17 φάουλ έναντι 27,  τα καλύτερα ποσοστά των κόκκινων έναντι των κακών ποσοστών των μπλε…..
  • Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος όμως εμφανίζεται άστοχος στις κρίσιμες βολές ενώ και στην άμυνα έχασε αρκετές φορές τον Ονάν.
  • Μεγάλες βοήθειες έδωσε ο Φώτσης που κατέβασε 13 ριμπάουντ και έμεινε 43 λεπτά μέσα στο παιχνίδι! Επίσης όπως πάντα έδινε το ελεύθερο στον Σόφο να κινηθεί ελεύθερα στη ρακέτα. Στην άμυνα έσβησε τον Ιλιασόβα, άλλαζε αποτελεσματικά στα πικ εν ρολ , γενικά ήταν εξαιρετικός και αδικήθηκε από τον Σιγάλα που σχεδόν ποτέ δεν τον ανέφερε στην τριάδα του. Πάλι καλά που ήταν και ο Δικαιουλάκος.
  • Πήξαμε στο πικ εν ρολ χθες. Αν μου έλεγαν η εικόνα που βλέπεις ποιον προπονητή σου θυμίζει ανάμεσα σε Γιαννάκη – Καζλάουσκας θα έλεγα Γιαννάκη.
  • Μου προκάλεσε μεγάλη έκπληξη το άρθρο του Νικήτα Αυγουλή . Το τελείωμα ειδικά είναι πολύ βαρύ. Νομίζω ότι θα σχολιασω το συγκεκριμένο άρθρο τις επόμενες ημέρες σε συνδυασμό και με πάντα επίκαιρο θέμα του Πρέπει να γίνει φάουλ ή όχι;
  • Στη θέση του Καζλάουσκας θα έκανε φάουλ σίγουρα στον κανονικό αγώνα στα 18 δεύτερα. Παρά ότι διαφωνώ που δεν έκανε φάουλ στο συγκεκριμένο παιχνίδι, προέβλεψα  σε πανελ με φίλους ότι δεν θα δωσει εντολη για φαουλ ο Λιθουανός. Ο Ζήσης πάντως συμφωνεί με τον προπονητή του για το θέμα του φαουλ(2.00):
  • Για το θέμα του φάουλ τι να πει κανείς και για τον Ρέπεσα ο οποίος ενώ η ομάδα του έχανε τρείς πόντους (62-65) 31 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα επέλεξε να μην κάνει φάουλ. Οι Σλοβένοι εξάντλησαν τον χρόνο και στα 5 δευτερα έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ ο Νάχμπαρ έβαλε το καλάθι και τέλος το παιχνίδι. Σας ξαναπαραπέμπω στο σχόλιο 2 του άρθρου Πρέπει να γίνει φάουλ ή όχι
  • Έτοιμη ήταν η Εθνική για κάποια μις ματς που δημιουργήθηκαν με Περπέρογλου και Πρίντεζη. Προσπαθήσαμε να τα εκμεταλλευτούμε και τα καταφέραμε κάποιες φορές. Επίσης ήταν έτοιμη για τη ζώνη η ομάδα. Με το που την εφαρμόσαν την σπάσαμε με ευκολία μέσα από το καλάθι αφού προηγουμένως η υπερφόρτωση των 2 γκαρντ με τον δεύτερο στη γωνία ήταν δύσκολα αντιμετωπίσιμη. Έμεναν 2 Τούρκοι για 3 Ελληνες. Καλό το τρικ του Γιόνας.
  • Νόμιζα ότι Ελλάδα και μπλοκ άουτ είναι 2 έννοιες που δεν συναντιούνται ποτέ. Πλέον η Τουρκία παίρνει τη θέση μας σε αυτή τη δυάδα.
  • Για όλα φταίει η μοίρα!

Πολλά άλλα μπορούν να ειπωθούν για το παιχνίδι της Εθνικής αλλά πλέον κοιτάμε το επόμενο που είναι σήμερα στις 7.30 με την Ισπανία. Ο κοουτς ακιλας προτείνει να αγωνιστούν όλοι οι παίκτες, να παίξουν χωρίς άγχος, να δοκιμάσει πολλά πράγματα ο Καζλάουσκας και κυρίως να ευχαριστηθούν το παιχνίδι οι διεθνείς μας. Αν μετά από όλα αυτά μπορούμε να διεκδικήσουμε τη νίκη τότε κανένα πρόβλημα. Καλή επιτυχία στην Εθνική μας σήμερα.

Υ.Γ.  Βρήκα υποστηρικτή στο θέμα της κούρασης λόγω των συνεχόμενων παιχνιδιών στο πρόσωπο του Δικαιουλάκου